Śmiech to zdrowie!
Niestety bardzo często ludzie unikają uśmiechania się z powodu swoich zębów. Staramy się zamaskować nasze problemy, ale możemy je rozwiązać w bardzo prosty sposób. Metodę jesteśmy w stanie dopasować do możliwości finansowych każdego pacjenta.
Krzywy ząb
Problem krzywych zębów można oczywiście rozwiązać ortodoncją, ale nie każdy z nas decyduje się na noszenie aparatu ortodontycznego. W wielu przypadkach naklejane licówki z porcelany mogą prawie idealnie zmienić kształt i położenie zęba.
Ciemny ząb
Zwykle ząb, który jest ciemniejszy niż sąsiednie zęby jest martwy, dlatego oprócz możliwości wybielenia zęba martwego, możemy zastosować koronę z ceramiki, nie tylko dla poprawienia koloru, ale również dla ochrony przed złamaniem. Również nałożenie warstwy materiału kompozytowego jest rozwiązaniem estetycznym i korzystnym.
Widoczne plomby
Przebarwione wypełnienia, które kolorem nie pasują do naszych zębów znacznie pogarszają estetykę. Jednak nie zawsze chcemy je wymieniać z obawy przed dalszym uszkodzeniem zęba. Jeżeli jednak nie ma próchnicy pod wypełnieniem bardzo często wystarczy pokryć poprzedni materiał nową estetyczną warstwą. Taka “naprawa” nie szkodzi, a poprawia estetykę. Jeśli jednak jest widoczna szczelina to możemy wymienić całe wypełnienie nie tylko dlatego, że brzydko wygląda ale że dostają się pod nie bakterie, które w niewidoczny (i często początkowo niebolesny) sposób uszkadzają ząb.
Żółte zęby
Pamiętamy, że jako młodzi ludzie mieliśmy śnieżnobiałe zęby, ale z wiekiem stały się coraz bardziej żółte! Znaczy to że nasze szkliwo wchłania cały czas barwniki z pokarmu, soków, herbaty, kawy itd. Obecnie w prosty sposób poprzez nakładanie żelu wybielającego możemy odwrócić ten proces, tak jakby “wyssać barwniki” ze szkliwa. Ta metoda jest również skuteczna, jeżeli zawsze nasze zęby były żółte. Podobają nam się białe zęby u hollywoodzkich aktorów? Wybielmy nasze, oni to już dawno zrobili. Preparatem wybielającym stosowanym w naszej praktyce jest Opalesscence firmy Ultradent z USA.
Osad z papierosów, kawy itd.
Płytka bakteryjna jest wrogiem zarówno zębów jak i dziąseł. Jest to lepka powłoka bakteryjna, która przekształca się w kamień nazębny. Gdy płytka bakteryjna zaatakuje dziąsła może nawet doprowadzić do utraty zębów. Aby tego uniknąć należy co 6 miesięcy oczyszczać zęby w gabinecie stomatologicznym. Zabieg wykonujemy metodą ręczną (za pomocą kiret) lub mechaniczną (ultradźwiękami). Każdy ząb powinien być czyszczony osobno i bardzo dokładnie z każdej strony. Do dobrze oczyszczonych zębów, z kamienia i osadu oraz przy systematycznej i prawidłowej technice codziennego szczotkowania przez pacjenta, osad i kamień nie będzie miał tendencji do szybkiego odtwarzania się. Po zabiegu oczyszczone powierzchnie zębów zabezpieczamy preparatem fluorowym.