Tomografia komputerowa CBCT

Co to jest tomografia komputerowa CBCT?

Badanie stożkowej tomografii komputerowej (CBCT) jest bezinwazyjną i precyzyjną procedurą diagnostyczną, stosowaną w stomatologii do uzyskania trójwymiarowego obrazu struktur jamy ustnej, twarzoczaszki i okolicy głowy. Tomograf działa na zasadzie emisji i detekcji promieniowania rentgenowskiego, które przechodzi przez badane tkanki i jest odbierane przez detektory. Procedura ta pozwala uzyskać serię dwuwymiarowych obrazów, które następnie są przetwarzane komputerowo w celu uzyskania obrazu trójwymiarowego. Tomografia komputerowa CBCT pozwala na wykonanie obrazów:

  • szczęki i żuchwy,
  • zatok czołowych (pełne pole obrazowania),
  • stawów skroniowo-żuchwowych.

Tomografia komputerowa CBCT – kiedy jest zalecana?

Tomografia komputerowa CBCT to badanie, które ma cenną wartość w leczeniu z zakresu:

  • ortodoncji,
  • implantologii,
  • laryngologii.

Tomografia komputerowa stożkowa (CBCT) jest zalecana w różnych sytuacjach, takich jak planowanie leczenia implantologicznego, ortodontycznego, endodontycznego oraz zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej. CBCT pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu struktur anatomicznych, co umożliwia precyzyjną diagnozę i planowanie leczenia. Jest również użyteczna w diagnozie patologii jamy ustnej, takich jak torbiele, guzy czy urazy. Decyzję o przeprowadzeniu badania CBCT powinien podejmować doświadczony specjalista stomatologii zgodnie z konkretnymi wskazaniami klinicznymi. 

Jak przebiega tomografia komputerowa CBCT w klinice Stomatologia na Księżym Młynie?

Do przeprowadzenia badania niezbędne jest skierowanie. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej. Pacjent, ubrany w specjalny skafander radiologiczny, proszony jest o położenie brody na specjalnej podpórce, która ułatwi mu zachowanie nieruchomej pozycji. Zdjęcie wykonywane jest przy pomocy ruchomego tomografu, zataczającego krąg wokół głowy pacjenta. Tomografia komputerowa CBCT trwa zazwyczaj kilka minut i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

  • W naszej Klinice w Łodzi dysponujemy najnowocześniejszym, specjalistycznym sprzętem do wykonania badania jakim jest tomografia komputerowa CBCT.
  • Wykonujemy szczegółowy, komputerowy zapis, który pozwala na precyzyjne zaplanowanie leczenia i zabiegów.
  • Nasza Klinika na Księżym Młynie (Łódź) oferuje sprzęt, który znacznie redukuje dawkę naświetlania.

Wykorzystywany w naszej klinice najwyższej klasy tomograf komputerowy może także wykonywać zdjęcia głowy. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem radiologicznym amerykańskiej firmy Gendex. Korzystamy między innymi z Cyfrowego Tomografu Stożkowego GX CB-500 i-CAT. Dzięki możliwości komputerowej obróbki obrazu uzyskujemy dużą ilość informacji, która pozwala lekarzom precyzyjnie zaplanować leczenie i bezpiecznie wykonywać zabiegi.

Skierowanie

Pobierz druczek skierowania do pracowni RTG.

Godziny otwarcia Pracowni RTG

Poniedziałek-Piątek: 10.00-18.00 Sobota: 09.00-14.00
Łódź, ul. Tymienieckiego 16D

Ważne

Należy poinformować lekarza/technika o ciąży, która jest przeciwskazaniem do wykonywania badań RTG.

Przewiń do góry