Usuwanie osadu i kamienia
Płytka bakteryjna jest wrogiem zarówno zębów jak i dziąseł. Jest to lepka powłoka bakteryjna, która przekształca się w kamień nazębny. Gdy płytka bakteryjna zaatakuje dziąsła może nawet doprowadzić do utraty zębów. Aby tego uniknąć, należy co 6 miesięcy oczyszczać zęby w gabinecie stomatologicznym.
W naszej klinice dysponujemy trzema metodami, które umożliwiają usunięcie osadu i kamienia z Twoich zębów.
Jako pierwszy gabinet dentystyczny w Łodzi prezentujemy najnowszą metodę usuwania kamienia laserem z systemem feedback.
Jest to najbezpieczniejsza forma usuwania kamienia, gdyż nie narusza w żaden sposób zdrowych tkanek zęba. Pomiar i skaling umożliwia wykrycie i precyzyjne usunięcie kamienia i osadów z powierzchni korzeni, nawet poddziąsłowo! Możemy w ten sposób chronić tkanki zęba, do których dostęp bez użycia lasera byłby praktycznie niemożliwy, a nieusuwany kamień przez wiele lat powoduje stopniową i nieodwracalną destrukcję kości, co może być przyczyną rozchwiania i w konsekwencji utraty zęba!
Innymi metodami, pozwalającymi na usunięcie osadu i kamienia dokonujemy za pomocą specjalnej piaskarki i ultradźwięków.
Usuwanie kamienia za pomocą lasera trwa krócej, gdyż piaskarką i ultradźwiękami zabieg może trwać nawet do 1,5h.
Z reguły zabieg ten w gabinecie nie wymaga znieczulenia, jednak przy dużych złogach gdzie szyjki zębów są mocno odsłonięte dla całkowitego komfortu można dodatkowo znieczulić pacjenta. Każdy ząb powinien być czyszczony osobno i bardzo dokładnie z każdej strony. Powierzchnie żujące i między zębowe najdokładniej oczyścimy laserem lub piaskarką. Powierzchnie styczne można również przepolerować paskami do polerowania. Na koniec zabiegu całość uzębienia polerujemy za pomocą specjalistycznych szczoteczek, gumek i past polerskich tak, aby zostawić powierzchnie zębów bardzo gładkie. Do dobrze oczyszczonych zębów z kamienia i osadu oraz przy systematycznej i prawidłowej technice codziennego szczotkowania przez pacjenta osad i kamień nie będzie miał tendencji do szybkiego odtwarzania się. Po zabiegu oczyszczone powierzchnie zębów zabezpieczamy preparatem fluorowym.
Jak rozwija się choroba przyzębia, jeśli osad i kamień nie jest profesjonalnie usuwany w gabinecie dentystycznym?
Zdrowe dziąsła mają kolor różowy, więzadła ozębnej i kości zębodołu utrzymują ząb we właściwym miejscu.
Płytka nazębna produkująca toksyny drażni dziąsła, które stają się wrażliwe na dotyk. Są zaczerwienione i skłonne do krwawień.
Nieusunięta płytka nazębna twardnieje zamieniając się w kamień nazębny. Dziąsła zaczynają się odsuwać od zębów i tworzą się kieszonki pomiędzy zębami a dziąsłem. Kości zębodołu zaczynają powoli zanikać.
Cały czas postępuje dalszy proces obniżania dziąseł i niszczenia kości, więzadła ozębnej zanikają. Nawet zdrowe zęby (bez próchnicy) mogą wypadać lub trzeba je usunąć.
Lakowanie bruzd
Uszczelnianie bruzd to metoda, którą stosujemy głównie u osób młodych, gdzie bruzdy zębów trzonowych lub przedtrzonowych nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę. Lak osłania bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukrem). Zęby powinno uszczelniać się zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej. Przed samym zabiegiem bardzo dokładnie oczyszczamy dane miejsca najlepiej piaskarką. Oczyszczone i osuszone powierzchnie badamy Diagnodentem (laser diagnostyczny wykrywający nawet bardzo wczesną próchnicę czasami nie widoczną “gołym okiem”).
Po tak dokładnym przygotowaniu zębów możemy przystąpić do samego zabiegu lakowania:
- wytrawiamy 30 sekund, spłukujemy wodą, osuszamy
- na wytrawioną powierzchnię aplikujemy lak bardzo dokładnie
- w każdą bruzdę zęba
- naświetlamy 40 sekund.
Co pół roku kontrolujemy stan laków w zębach.