Co to jest pantomografia?
Pantomografia to zaawansowana technologia obrazowania diagnostycznego wykorzystywana w stomatologii, pozwalająca na precyzyjną wizualizację jamy ustnej oraz obszaru szczęki. Badanie to umożliwia obejrzenie wszystkich zębów znajdujących się w jamie ustnej – tych widocznych i niewidocznych (zatrzymanych) oraz obejmuje zatoki szczękowe, stawy skroniowo-żuchwowe i tkanki otaczające. Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości niewidocznych przy standardowym badaniu jamy ustnej, dlatego w chwili obecnej jest podstawowym badaniem przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.
Pantomografia należy także do grupy badań przesiewowych, które przeprowadza się u pacjentów bez objawów choroby, w celu wczesnego wykrycia i leczenia zmian.
Na czym polega pantomografia?
Za pomocą urządzenia rentgenowskiego zwanego pantomografem wykonywane jest panoramiczne zdjęcie RTG. Obraz uzyskuje się dzięki jednoczesnemu poruszaniu się głowicy emitującej promieniowanie i rejestratora. Podczas badania pantomograf zatacza półokrąg wokół unieruchomionej głowy pacjenta. Pacjent ma założoną specjalną kamizelkę chroniącą przed promieniowaniem, a zębami trzyma specjalny uchwyt z jednorazową nakładką. Badanie to jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund.
W naszej Klinice korzystamy z nowoczesnego aparatu pantomograficznego Gendex Orthoralix 8500.
Jakie są zalety pantomografii?
Pantomografia oferuje wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych stomatologicznych zdjęć rentgenowskich. Główną zaletą pantomografii jest znakomity obraz uzyskany z urządzenia, który pozwala na wykrycie nawet drobnych nieprawidłowości, które mogą mieć znaczenie podczas procesu leczenia.
Kolejną zaletą jest także uzyskanie wysokiej jakości obrazu przy jak najmniejszym narażeniu pacjenta na promieniowanie. Podczas jednego badania pantomografem pacjent przyjmuje mniejszą dawkę promieniowania niż podczas kilku wykonywanych punktowo zdjęć RTG.
Stosowanie tej metody obrazowania jest także wygodne dla pacjenta, gdyż nie wymaga specjalnych przygotowań.
Podsumowując, głównymi zaletami pantomografii są:
- precyzyjna diagnostyka
- kompleksowe badanie RTG
- większa skuteczność leczenia
Zastosowanie pantomografii w stomatologii
Pantomografia znajduje szerokie zastosowanie w stomatologii. Pozwala na ocenę stanu zdrowia całego uzębienia i podjęcie odpowiednich kroków w leczeniu. Jest szczególnie przydatna w diagnostyce i planowaniu leczenia różnych schorzeń stomatologicznych. Oto kilka przykładów zastosowania pantomografii w stomatologii:
- diagnostyka zatrzymanych zębów – pantomografia pozwala na dokładną analizę struktury szczęki i jamy ustnej, co umożliwia identyfikację i lokalizację zatrzymanych zębów. Jest to szczególnie przydatne w przypadku zatrzymanych zębów mądrości, które mogą powodować problemy zdrowotne i wymagają interwencji chirurgicznej.
- planowanie leczenia implantologicznego – pantomografia pozwala na dokładne zaplanowanie leczenia i jest przez nas zalecana szczególnie przed skomplikowanymi zabiegami.
- przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego – na podstawie zdjęcia panoramicznego ortodonta może ocenić m.in. ustawienie zębów i podjąć decyzję jak zlikwidować występującą u pacjenta wadę zgryzu
- przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi
- przed skomplikowanym leczeniem kanałowym zęba
Pantomografia Łódź – interpretacja wyników
W naszej Klinice Stomatologia na Księżym Młynie w Łodzi interpretacja wyników pantomograficznych jest przeprowadzana przez doświadczonych lekarzy stomatologów. Na podstawie uzyskanych obrazów oceniają oni stan tkanek jamy ustnej oraz okolic szczęki i w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, podejmują wraz z pacjentem odpowiednie decyzje dotyczące dalszej diagnostyki lub leczenia.
Pantomografia Łódź
Gdzie wykonać pantomografię w Łodzi?
Zapraszamy do naszej pracowni RTG w Stomatologii na Księżym Młynie ul. Tymienieckiego 16D.
Skierowanie
Pobierz druczek skierowania do pracowni RTG.
Godziny otwarcia Pracowni RTG
Poniedziałek-Piątek: 10.00-18.00
Sobota: 09.00-14.00
Łódź, ul. Tymienieckiego 16D
Ważne
Należy poinformować lekarza/technika o ciąży, która jest przeciwskazaniem do wykonywania badań RTG.