Pantomografia

Co to jest pantomografia?

Pantomografia to rodzaj zdjęcia RTG wykonywanego panoramicznie. Badanie to umożliwia obejrzenie wszystkich zębów znajdujących się w jamie ustnej – tych widocznych i niewidocznych (zatrzymanych) oraz obejmuje zatoki szczękowe, stawy skroniowo-żuchwowe i tkanki otaczające. Pantomografia pozwala na ocenę stanu zdrowia całego uzębienia i podjęcie odpowiednich kroków w leczeniu.

Pantomografia należy do grupy badań przesiewowych, które przeprowadza się u pacjentów bez objawów choroby, w celu wczesnego wykrycia i leczenia zmian.

Na czym polega badanie?

Badanie to jest bezbolesne i odbywa się przy pomocy pantomografu – aparatu rentgenowskiego, który wykonuje zdjęcie, zataczając półokrąg wokół unieruchomionej głowy pacjenta. W naszej Klinice korzystamy z najnowocześniejszego aparatu pantomograficznego Gendex Orthoralix 8500.

Kiedy zalecana jest pantomografia?

Wykonanie pantomografii zalecamy szczególnie przed skomplikowanymi procedurami stomatologicznymi np.: zakładaniem implantów czy leczeniem ortodontycznym. Znakomity obraz uzyskany z urządzenia pozwala na wykrycie nawet drobnych nieprawidłowości, które mogą mieć znaczenie podczas procesu leczenia.

Pantomografia – zalety:

  • precyzyjna diagnostyka
  • kompleksowe badanie RTG
  • większa skuteczność leczenia

Skierowanie

Pobierz druczek skierowania do pracowni RTG.

Godziny otwarcia Pracowni RTG

Poniedziałek-Piątek: 10.00-18.00 Sobota: 09.00-14.00
Łódź, ul. Tymienieckiego 16D

Ważne

Należy poinformować lekarza/technika o ciąży, która jest przeciwskazaniem do wykonywania badań RTG.

Przewiń do góry